Pawilon gastronomiczny

Gdańsk, Główne Miasto
Konkurs 2014

Przedmiotem konkursu było opracowanie projektu tymczasowego pawilonu gastronomicznego – jako dopełnienia oferty handlowej i rozrywkowej miejskich jarmarków organizowanych podczas wakacji oraz przed świętami Bożego Narodzenia.

Pawilon jako obiekt towarzyszący jarmarkom i wydarzeniom o charakterze ludycznym przybiera formę kolorowej kostki korespondującej z atmosferą zabawy, wolności gospodarczej i kiczu. Obiekt nie udaje niczego czym nie miałby szansy się stać. Pozostaje tymczasowym schronieniem, elementem miejskiej różnorodności, który w żaden sposób nie mógłby konkurować z patetyczną architekturą Kościoła Mariackiego, Wielkiej Zbrojowni, czy Teatru Wybrzeże.

Pawilon posiada 3 kondygnacje – na parterze znajduje się bar oraz sala konsumpcji, która rozciąga się jeszcze na drugiej kondygnacji. Na samej górze mieści się część rekreacyjno-wypoczynkowa – ogólnodostępny taras widokowy. Dopełnieniem architektury pawilonu mogą stać się stragany dla drobnych handlarzy i rzemieślników utrzymane w podobnej estetyce.

Konstrukcja pawilonu oparta została na module sześciennej kostki o boku długości 360 cm. Na całość konstrukcji składają się 144 elementy stalowe typu słup lub rygiel o przekroju kwadratowym zamkniętym 120×120 mm. Połączenie typu bagnetowego zapewni szybki montaż całości pawilonu. Stropy i ściany z sytemowych płyt o konstrukcji stalowej na bazie blachy trapezowej obudowane dwustronnie malowaną sklejką.


pawilon


pawilon


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12